Informacja Administratora

Kącik UNICEF I

Działania Klubu UNICEF

Przeciwdziałamy zmianom klimatu

Film YouTube, napisy: "Młodzi aktywiści o zmianach klimatu"
Młodzi aktywiści, pochodzący z różnych części świata, opowiadają, jakie działania podejmują, aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych.

Przeciwdziałanie cyberprzemocy

Przystań w sieci to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK, PIB i UNICEF Polska. Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczą w bezpłatnych kursach e-learningowych, podczas których dowiadują się czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy. Uczą się jak dbać o wizerunek online oraz jak chronić dane udostępniane w internecie. Poznają sposoby działania internetowych przestępców oraz jak bronić się przed cyberatakami. Dowiadują się czym są fake newsy oraz szkodliwe i nielegalne treści w sieci.
Nauczyciele natomiast uczestniczą kursach e-learningowych oraz w konferencjach poświęconych tematyce cyberzagrożeń  i odpowiedzialnego korzystania z internetu.
Plik PDF: "Przystań w sieci"- informacja dla rodziców

Co szczepienia mają wspólnego z fake newsami?

UNICEF prowadzi kampanie szczepień przeciwko chorobom, zagrażającym życiu i zdrowiu dzieci. Jest liderem w walce z rozprzestrzenianiem się chorób. O niektórych chorobach zdążyliśmy już zapomnieć, a to właśnie dlatego, że prowadzone są regularne szczepienia, które chronią nas przed tymi chorobami.

Materiały przygotowane przez UNICEF  - Plik PDF: Szczepienia: co każdy rodzic powinien wiedzieć?

Dzień Świadomego Korzystania z Internetu

Fake newsy powstają na wszelkie możliwe tematy.  Rozprzestrzeniają się 6 razy szybciej niż prawdziwe informacje.  Część wiadomości powstaje jedynie po to, aby były jak najszerzej udostępniane, chociaż  nie mają nic wspólnego z prawdą. Zapoznajcie się z krótkim filmem wyjaśniającym, czym są fake newsy i jak można się przed nimi bronić.
Film YouTube, napisy; FAKE NEWS - jak nie dać się oszukać

Co chciałbyś wiedzieć o cyberprzemocy?

Specjaliści UNICEF, eksperci zajmujący się cyberprzemocą i ochroną dzieci, zespół Facebooka oraz Instagram wspólnie opracowali odpowiedzi na pytania młodzieży z całego świata. W materiale podane zostały konkretne rozwiązania, w jaki sposób radzić sobie z przemocą w internecie.
Materiał odpowiadający na pytania młodzieży  - plik PDF: 10 pytań o cyberprzemocy

Film YouTube, napisy; Gwiazdy TikToka - Charlie i Dixie D’Amelio o cyberprzemocy

Mamy swoje prawa!

Jednym z praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka jest prawo do bycia wysłuchanym i do wyrażania swojej opinii. Z wymienionymi prawami wiąże się umiejętność aktywnego słuchania. Aktywne słuchanie to okazywanie rozmówcy akceptacji oraz szacunku, przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od własnych sądów i rad.
Materiał UNICEF - plik PDF: Dzieci mówią o swoich prawach i przyszłości
Kolorowanka - plik PDF: Pokoloruj swoje prawa
Plik PDF: Plakat Konwencja o Prawach Dziecka

Kryzys w Syrii

Pomocy humanitarnej w Syrii potrzebuje ponad 11 milionów osób, z czego prawie połowę stanowią dzieci. Konflikt wywiera wpływ na ich życie i rozwój. Część z nich nie zna innej rzeczywistości niż wojna. Podstawowe prawa dziecka, takie jak dostęp do czystej wody, odpowiedniej jakości żywności czy edukacji, są stale naruszane. Dzieci są często wykorzystywane do walk zbrojnych. UNICEF prowadzi działania na rzecz uwolnienia dzieci z grup zbrojnych.
Według zapisów Konwencji o Prawach Dziecka, dzieci poniżej 15. roku życia powinny być chronione przez udziałem w działaniach zbrojnych.
Zapoznajcie się z animacją, przedstawiającą historię chłopca, który został zmuszony do udziału w walkach w Sudanie Południowym.
Film YouTube, napisy: Historia Jamesa z Sudanu Południowego
Materiał UNICEF - plik PDF: Kryzys w Syrii

Bioróżnorodność i ochrona środowiska

Mierzymy się z globalnymi problemami, które zachodzą na skutek zmian klimatycznych. Efektem tych zmian jest utrata bioróżnorodności.
Materiał UNICEF- plik PDF: Dlaczego bioróżnorodność jest ważna?
Zastanówcie się jak możecie wyeliminować lub ograniczyć plastik w Waszym życiu. Część osób podczas zakupów korzysta z jednorazowych torebek. Łatwo zmienić ten nawyk. Wystarczy wykorzystać gotowe torby wielorazowego użytku.
Materiał UNICEF- plik PDF: Instrukcja wykonania torby ze starego T-shirtu
Z wielu produktów można stworzyć kolejną wartościową rzecz czyli "nadać jej drugie życie". Podzielcie się swoimi pomysłami.
Źródło: Przewodnik dla Klubu Młodych UNICEF

Uczymy się od siebie nawzajem

Przez wiele miesięcy spędzonych w domu, z pewnością każdy z was się czegoś nowego nauczył. Przygotowaliśmy dla Was serię krótkich filmów, na których młodzi z kilku krajów zaprezentowali, jak wykorzystali czas pandemii i jak radzili sobie z tą wyjątkową sytuacją.
Film YouTube, napisy: Historia Roniego z Urugwaju
Film YouTube, napisy: Historia Hali z Egiptu
Każdy posiada niezwykłe umiejętności, które pozwalają nam realizować niektóre rzeczy z łatwością, dzięki czemu możemy czerpać z nich radość i satysfakcję.